bg
en ru

Арбанси

Църква “Рождество Христово” – православна църква в село Арбанаси, построена в чест на празника Рождество Христово. Към днешна дата работи като музей.

Постройката датира от края на XVI век – съгласно ктиторски надпис стенописите били завършени през 1596 година. Църквата е построена от камък, еднокуполна, едноапсидна, има полуцилиндричен свод и таван покрит с керемиди. Всичко това прави църквата да изглежда като жилищна сграда. Предполага се, че през XVII век храмът е бил резиденция на Търновския Митрополит. Църквата е била преустроявана няколко пъти и към края на XVII век от запад било пристроено преддверие (което се е използвало като “женско отделение” на храма),  а в южната част – страничен наос на името на Йоан Кръстител и галерия, арки, които по-късно били закрити с тухли.

Първоначалния стенопис в края на XVI век се съхранявал на фрагменти (стенопис «Страшния Съд» на източната стена на преддверието, ктиторски надпис, образи на двама свети воина в наос). Стенописът на църквата нееднократно е бил допълван и подновяван, през 1681 год. наосът е бил изрисуван наново. Още през 1632 год. със стенопис е бил украшен наосът на Йоан Предтеча (изобразени са сцени на неговото житие), през 1638 год. – преддверие. По средата на най-впечатляващите стенописи на преддверието – «Дървото Йесеево», на долното ниво на който е изобразен уникален ред на антични мъдреци, включващ Хомер, Питагор, Платон, Аристотел, Плутарх и др., изобразени като светци с ореол.

Динамиката на античния ред предава изображение на светци във вид на двойки учени, водещи полемика един с друг. На същото място се намира цикълът на сюжета от акатист на Богородица. Между 1643 и 1649 година е била изрисувана галерия, където са изобразени събития от свещената история от сътворението на Света до епохата на Вселенския събор.  Надписите на стенописите са изписани на гръцки език. Стенописът на църквата се явява един от най-богатите образи на пост-византийско изкуство на Балканите. Немного известният стенопис «Колелото на живота», завършен през 1649 год., е разположен на източната стена на галерията. Създаден за да отрази мизерията на човешкия живот, той съдържа осем изображения на мъж, който пълзи по въшната повърхност на колелото от възраст на отроче до старост. На последното, девето изображение адско чудовище поглъща мъжа. В един от вътрешните кръгове са изобразени 12 знака на зодиака.